Czwóreczka zaprasza milusińskich
Przedszkole Nr 4 w Elblągu
 

                        A  co  słychać  w  grupie  3 latków ?
 
"BIEDRONECZKI KROPECZKI"

Nauczycielki:
 
mgr Barbara Kapela
Mariola Jakubowska
 
Woźna oddziałowa 
Elżbieta Ciechowska
 

 
  
 
CZERWIEC
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"W ŚWIECIE DZIECIĘCYCH MARZEŃ I WAKACYJNYCH PRZYGÓD"
    

   W tym miesiącu  będziemy obserwować przyrodę w okresie letnim, dostrzeżemy  bogactwo roślin, owadów i barw. Pobudzimy naszą wyobraźnię i wciągniemy się w świat dziecięcych marzeń i fantazji.

   Porozmawiamy o przygotowaniach do wyjazdów wakacyjnych, miejscach, gdzie dzieci chciałyby pojechać na wakacje. Czekają nas gry i zabawy na terenie ogrodu przedszkolnego.

   Kolejny już raz wybierzemy się w podróż do „ Krainy Liczydełko”, dzięki której utrwalimy zdobyte umiejętności matematyczne. Konkurs „Jak żyć zdrowo”- podsumuje naszą wiedzę nt. postawy prozdrowotnej, zdrowego stylu życia, prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków zdobytą podczas całego roku.

   W ramach programu „Czytające Przedszkola” zapraszamy chętnych rodziców do czytania bajek w każdą środę po drugim śniadaniu.

   Ogłaszamy konkurs plastyczny dla Biedroneczek i ich rodziców „Jem owoce i warzywa”(technika i format – dowolne). Prace należy dostarczać do nauczycielek grupy I do dnia 13 czerwca. Zapraszamy!!!

Planujemy:

1. 06 (środa) - Wyjście do restauracji „ La Capra” w ramach obchodów Dnia Dziecka.

6. 06 (poniedziałek) - Piknik Rodzinny - festyn z udziałem rodziców na terenie ogrodu przedszkolnego.

10. 06 (piątek) - Wycieczka do Stegny.

14. 06 (wtorek) - „Podróż do krainy Liczydełko”-zajęcie matematyczne: konkurs grupowy „Biedronkowy matematyk”- utrwalenie zdobytych umiejętności matematycznych.

17. 06 (piątek) - Blok Urodzinowy: Wiktoria Dąbrowska, Agnieszka Marcinkiewicz.

21. 06 (wtorek) - Wycieczka do Parku Kajki – obserwacje przyrody w okresie letnim, zabawy na placu zabaw.

28. 06 (wtorek) – Konkurs „Jak żyć zdrowo”

 
 
MAJ
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"MOJA RODZINA, CIEKAWE I WAŻNE MIEJSCA W MOIM MIEŚCIE "

     W tym pięknym miesiącu maju będziemy dzielić się wiadomościami na temat swojej rodziny. Dowiemy się jakie funkcje pełnią poszczególni członkowie rodziny, jakie są oczekiwania rodziców i dzieci, jakie są zadania  i obowiązki wynikające z  życia  w rodzinie. Poznamy bliżej nasze miasto rodzinne, zwiedzimy ważne instytucje i ciekawe miejsca w naszym mieście. 

Planujemy:

5.05 (czwartek) – Wycieczka w okolice przedszkola „Poznajemy Elbląg”, poszukiwanie adresów dzieci mieszkających  w pobliżu przedszkola.

6.05 (piątek) - Udział  w festynie z okazji 20- lecia Straży Granicznej oraz innych służb mundurowych.

10.05 (wtorek) - Wycieczka do stacji Ratownictwa Medycznego.

11.05 (środa) – Wycieczka do sadu, koszt wycieczki 10 zł. (koszt przejazdu)

12.05 (czwartek) - Kwesta w ramach światowej akcji charytatywno-edukacyjnej „Pola Nadziei 2016”.

13.05 (piątek) - Wycieczka do Biblioteki  w ramach akcji Tydzień Bibliotek 2016.

16.05 (poniedziałek) - Wycieczka do Straży Pożarnej.

17. 05 (wtorek) - Spotkanie z funkcjonariuszami  policji „Szkolenie psa w służbach mundurowych”, „Pokaz pojazdu policyjnego”.

18.05 (środa) - Zajęcie matematyczne wg innowacji matematycznej „Podróż do Krainy Liczydełko” . Gra planszowa „Biedroneczka”.

20.05 (piątek) - Dzieci przynoszą  zdjęcia swoich rodziców

25.05 (środa) -  Uroczystość grupowa  z okazji Dnia Mamy  i Taty (dzieci przychodzą  w tym dniu  w stroju odświętnym).

30.05 (poniedziałek) – Blok Urodzinowy: Laura Mańkowska, Michał Dziedzic, Kacper Mierzejewski,  Fabian Czech.

* Wycieczka do Galerii. Udział  w zajęciach związanych  z naturą ( w trakcie planowania).

* Wycieczka do Stegny odbędzie się 10 czerwca, koszt wycieczki 20 zł. (koszt przejazdu).
 
 
 
 
KWIECIEŃ
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"MALI PRZYJACIELE PRZYRODY ODKRYWAJĄ UROKI WIOSNY"

W kwietniu będziemy poznawać środowisko przyrodnicze i zmiany jakie zachodzą w okresie wiosny.  Mamy nadzieję, że WIOSNA :) będzie dla Nas łaskawa i będziemy mogli korzystać z jej uroków. Chcemy kształtować zachowania proekologiczne, rozbudzać zainteresowanie przyrodą. Będziemy rozwijać swoją kreatywność oraz pogłębiać relacje w grupie poprzez  współpracę w zespole.

              W ramach programu „Mamo, tato wolę wodę” podsumujemy znaczenie wody dla ludzi, roślin i zwierząt. Przypomnimy sobie rodzaje zastosowań wody w domu.

              Kolejny już raz wybierzemy się w podróż do „ Krainy Liczydełko” w której będziemy porównywać liczebność zbiorów.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszamy chętnych rodziców do czytania bajek w każdą środę po drugim śniadaniu.

W celu poznania upodobań kulinarnych Waszych pociech, pragniemy stworzyć „Książkę kucharską Biedroneczki Kropeczki”. Prosimy, o dostarczenie do dnia 20. 04. przepisów na dania, które lubią jeść Wasze dzieci (prosimy o dołączenie prac plastycznych prezentujących ulubione danie. Technika pracy: farby, kredki, kolorowanka. Format: A4).

Planujemy:

4.04 (poniedziałek) - Wiosenny spacer „Obserwatorzy pogody”.

7.04 (czwartek) - „Kolorowy dzień- zdrowy dzień” (dzieci  ubierają się na kolorowo w ulubiony kolor, przynoszą ze sobą ulubiony owoc).

12. 04 (wtorek) - „Autochodzik”- realizacja przedszkolnego programu edukacji komunikacyjnej: „Zagrożenia na drodze” „Bezpieczna droga”.

15. 04 (piątek) - Zajęcia w ramach programu „Mamo, tato wolę wodę” : „Każdy potrzebuje wody” .

19. 04 (wtorek) - „Podróż do krainy Liczydełko”- Zajęcie matematyczne: „Biedroneczki wierszykami, rymowankami porównują zbiory”.

20. 04 (środa) - Wyjście do Biblioteki na zajęcie „Wiosenne spotkanie z książką”.

21. 04 (czwartek) - „Moje ulubione danie”-stworzenie grupowej książki kucharskiej.

25. 04 (poniedziałek) - „Kubusiowi Przyjaciele Natury”- zajęcia plastyczne "Razem z Kubusiem dbam o naturę".

26. 04 (wtorek) - Udział w inscenizacji słowno- muzycznej w wykonaniu grupy „Krasnoludki Liczybutki” w ramach programu antytytoniowego „Czyste Powietrze wokół nas”.

29. 04 (piątek) - Blok urodzinowy: Fabian Czech, Weronika Haryńska, Błażej Kamiński, Natalia Kiełek, Hania Kot, Tomek Sienkiewicz.

 
 
MARZEC
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"CO TO JEST PRZYRODA, EKOLOGIA, TEATR,
JAKIE SĄ ZWYCZAJE WIELKANOCNE"

W tym miesiącu mamy zamiar wyjaśnić,  co to jest właściwie przyroda z cały swoim bogactwem kolorów, dźwięków, zapachów i smaków oraz  co kryje się pod nazwą ekologia i jakie jest właściwe a jakie niewłaściwe obcowanie ludzi  z przyrodą. Dowiemy się również co to jest teatr, jaka jest rola widza a jaka aktora, odkryjemy, jakie są ulubione bajki i książeczki Biedroneczek Kropeczek.

Zbliżające się  Święta Wielkanoce będą okazją do zapoznania się z  tradycjami  i zwyczajami panującymi w naszych rodzinnych domach.

Zapraszamy do czytania bajek naszym Biedroneczkom Kropeczkom w ramach programu „Czytające Przedszkola” w każdą środę po II śniadaniu.

Ogłaszamy konkurs plastyczny dla Biedroneczek i ich rodziców „Moja ulubiona bajka, moja ulubiona książeczka” technika wykonania pracy dowolna. Prace należy dostarczać do nauczycielek grupy I do dnia 18 marca.  Zapraszamy serdecznie. J

Planujemy:

3.03 (czwartek) - Autochodzik -  realizacja tematów: „Świetlne odblaski”, „Przejście dla pieszych”, „Pojazdy kołowe”. (dzieci przynoszą do przedszkola swoje odblaski)

7.03 (poniedziałek) - Wyjście do sklepu ogrodniczego, zakupienie nasion i ziemi do doniczek.

8.03 (wtorek) - Zajęcia gospodarcze w kąciku przyrody ,,Wiosenny ogródek Biedroneczek” (dzieci przynoszą do przedszkola jednorazowe gumowe rękawiczki najmniejszy rozmiar)

10.03 (czwartek) - Warzywny dzień.  „Zdrowe smakołyki warzywne” – zajęcia kulinarne. (dzieci przynoszą  w tym dniu swoje ulubione warzywo oraz warzywo, które wylosują)

11.03 (piątek) - Owocowy dzień. „Zdrowe owocowe szaleństwo” – zajęcia kulinarne. (dzieci przynoszą  w tym dniu swój ulubiony owoc oraz owoc, który wylosują)

15.03 (wtorek) - Kubusiowi Przyjaciele Natury  „Jak zrobić coś z niczego, czyli recyklingowy zawrót głowy”. ( dzieci przynoszą 3 puste, czyste opakowania po żywności, napojach  z plastiku, papieru, szkła)

17.03 (czwartek) - Zajęcia z rodzicami - Podróż do Krainy Liczydełko „Bawię się i liczę z Biedroneczką”.( zapraszamy serdecznie rodziców na godzinę 10.45.)

21.03 (poniedziałek)- Wycieczka do Parku Kajki – szukamy oznak wiosny.

23.03 (środa) – Blok Urodzinowy : Martynka Barej, Maciej Orpel, Hania Ankudowicz, Franek Sawicki,  Hania Strzemieczna.

29.03 (wtorek) -  Zajęcia „Moja ulubiona bajka, moja ulubiona książeczka” (dzieci przynoszą  w tym dniu swoją ulubioną książeczkę)

30.03 (środa) - Wycieczka do  Teatru, udział w przedstawieniu „Bajki Samograjki”.

31.03 (czwartek) - Międzygrupowy Konkurs Recytatorski „Dziecięca poezja”.

1.04. (piątek) – Bal Wiosny.
 
 

LUTY
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"CIESZYMY SIĘ Z UROKÓW ZIMY, DOBRZE SIĘ BAWIMY, POMAGAMY PTAKOM"

W lutym będziemy zajmować się , oczywiście tematyką zimową. Przed nami nowe doświadczenia, ciekawe zajęcia, wyjście do biblioteki i wycieczka do lasu.

Na początku weźmiemy udział w zajęciach w ramach akcji „Akademia Zdrowego Przedszkolaka”. Zrozumiemy związek pomiędzy zdrowym menu, a zdrowiem człowieka. Dzięki programowiKubusiowi Przyjaciele Natury” zrozumiemy, że spożywanie owoców i warzyw w różnych formach jest konieczne, ze względu na zawarte w nich witaminy i wartości odżywcze. 
 
W ramach programu „Mamo, tato wolę wodę” zapoznamy się z zastosowaniem wody w domu.
 
W dalszym ciągu będziemy uczestniczyć również  w zajęciach matematycznych, plastycznych, umuzykalniających i ruchowych, mamy nadzieję, że warunki atmosferyczne będą nam sprzyjały i będziemy mogli bawić się na śniegu  w ogrodzie przedszkolnym. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będziemy organizować spacery w okolicach przedszkola.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszamy chętnych rodziców do czytania bajek w każdą środę po drugim śniadaniu.

Na zajęciach wykorzystamy:

- wiersz H. Ożogowskiej „Zima”,

- opowiadanie„Sen piłki Kropki” B. Szurowskiej,

- wiersz „Dla każdego coś zdrowego”  S. Karaszewskiego,

-  utwór D. Wawiłow „Trójkątna bajka”,

- opowiadanie B. Formy „Sarenka w zimie”,

- opowiadanie „Zimowe jabłuszko” D. Ślepowrońskiej,

- fragm. wiersza J. Korczakowskiej „Kto chce jeździć razem ze mną?”,

- piosenka„Sypie śnieg”,

- piosenka „Głodne ptaszki”,

- piosenka „Tupu, tup po śniegu”,

- piosenka „Zimowa muzyczka”.
 

Planujemy:

8 II – Zajęcia w ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka „ Wiemy co jest zdrowe, a co nie”.

10 II -  Zajęcia w ramach programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” Zdrowe produkty  na drugie śniadanie jemy i zdrowo rośniemy (prosimy, aby dzieci w tym dniu przyniosły zdrowe produkty, które lubią jeść na drugie śniadanie).

11 II - Wycieczka do lasu (jeśli będą sprzyjające  zimowe warunki atmosferyczne).

16 II -  „Autochodzik”- realizacja przedszkolnego programu edukacji komunikacyjnej.

18 II - Zajęcia  w bibliotece. „Zimowe spotkanie z książką”.

22 II -  Zajęcia wg innowacji matematycznej  „Podróż do krainy Liczydełko”. Zajęcie matematyczne: „Biedronkowe lotto”.

24 II – Zajęcia w ramach programu „Mamo, tato wolę wodę”: Jak woda przydaje się mojej rodzinie?.

26 II – Blok Urodzinowy: Maja Chmielewska, Hania Steńczyk, Adam Ścigaj, Tomek Sienkiewicz.

W ostatnim tygodniu lutego planujemy zebranie  z rodzicami.

 
 
 
STYCZEŃ
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"WITAMY NOWY ROK- BIEDRONKOWE ZAJĘCIA I BALE W KARNAWALE"

     I już nadszedł Nowy Rok. Jesteśmy już starsi o 4 miesiące J odkąd spotkaliśmy się po raz pierwszy  w przedszkolu. W styczniu poznamy zwyczaje związane z Nowym Rokiem, odwiedzimy ponownie pobliską Bibliotekę, będziemy obserwować przyrodę wraz  z nadejściem zimy. W ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka zrozumiemy, że złość jest uczuciem, które mamy prawo odczuwać, poznamy sposoby na odpowiednie wyrażanie złości, radzenia sobie w takich sytuacjach,  nie czyniąc krzywdy drugiej osobie.

     Na zajęciach  z zakresu programu „Autochodzik” pogłębimy naszą wiedzę związaną z ruchem drogowym i naszym bezpieczeństwem. Na Balu Karnawałowym zamierzamy wspaniale się bawić, a na Uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka zachwycić naszym występem naszych najbliższych. Na zajęciach ruchowych, umuzykalniających, plastycznych, matematycznych, z zakresu aktywności językowej będziemy podnosić swoje umiejętności i wiedzę.

     Zapraszamy do czytania bajek naszym Biedroneczkom Kropeczkom w ramach programu „Czytające Przedszkola”J w każdą środę po II śniadaniu.
 

Na zajęciach m.in.wykorzystamy:

- opowieść „Nowy Rok”

- opowiadanie „Uśmiechnięta Pani Sama”

- wiersz „Stefek Burczymucha”

- wiersz „Kolorowy karnawał”

- wiersz „Bal w przedszkolu”

- wiersz „Bal”

- historyjka obrazkowa „Przygotowanie do balu”

- piosenka „Bal baloników”

- piosenka „Taniec baloników”

- piosenka „Polka dla babci i dziadka”
 

Planujemyz:

7.01  (czwartek) – Podróż do Krainy Liczydełko „Biedronkowe monety”

11.01 (poniedziałek) - Zapoznanie  z twórczością Marii Konopnickiej

12.01 (wtorek) – Zajęcia w ramach Akademii  Zdrowego Przedszkolaka „W świecie uczuć i emocji”

15.01 (piątek) – Blok Urodzinowy: Krzyś Wendland, Lena Stormowska

18.01 (poniedziałek) – Zajęcia  w ramach programu Autochodzik  „Pojazdy kołowe, odgłosy ulicy, budowa samochodu”

19. 01 (wtorek) – Bal Karnawałowy ( dzieci przychodzą   w tym dniu w strojach karnawałowych)

20.01 (środa) – dzieci przynoszą   w tym dniu zdjęcia swoich babć i dziadków (zdjęcia do zwrotu)

21.01 (czwartek) – Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka (dzieci przychodzą  w tym dniu  w stroju odświętnym) 

Udział w przedstawieniu „Jasi Małgosia”,  przygotowanym przez uczniów gimnazjum (termin do ustalenia)

 
Terminy mogą ulec zmianie  ze względów organizacyjnych. 
 
 
 

GRUDZIEŃ
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"ZDROWE I WESOŁE ŚWIĘTA W GRONIE RODZINNYM"

     W grudniu będziemy zajmować się , oczywiście tematyką świąteczną. Jesteśmy już prawdziwymi przedszkolakami, a więc przed nami nowe doświadczenia, ciekawe zajęcia, wyjście do kina, zabawy mikołajkowe i przepiękna uroczystość.
     Na początku weźmiemy udział w zajęciach w ramach akcji „Mamo,tato, wolę wodę!”.  Poznamy zasady zdrowego odżywiania się. Zrozumiemy, jak ważna jest rola wody i dlaczego trzeba ją pić. Wykształcimy u siebie nawyk picia wody przez cały dzień. Dzięki zdobytej wiedzy, każde dziecko będzie mogło stać się „Wodnym Superbohaterem”.
     Poza tym to czas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, poznamy więc wiele symboli, tradycji i zwyczajów rodzinnych związanych z tymi świętami, włączając się jednocześnie w przygotowania świąteczne.
     W dalszym ciągu będziemy uczestniczyć również  w zajęciach matematycznych, plastycznych, umuzykalniających i ruchowych, mamy nadzieję, że niedługo spadnie śnieg i będziemy mogli bawić się na śniegu  w ogrodzie przedszkolnym. Przy sprzyjających warunkach będziemy organizować spacery w okolicach przedszkola.
     W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszamy chętnych rodziców do czytania bajek w każdą środę po drugim śniadaniu.

Na zajęciach wykorzystamy:

- wiersz D. Gellner „Uliczne sygnały”,
- wiersz D. Gellner „Światła sygnalizatora”,
-wiersz T. Kubiaka „ Wesoła choinka”,
-wiersz B. Formy „ Nasz gość”,
- wiersz A. Łada „Bombka”,
- wiersz J. Twardowskiego „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”,
-wiersz T. Kubiak „Wieczór wigilijny”,
-wiersz Szeyerowej „W dzień wigilii”,
- wiersz T. Fiatowska „Choineczka”,
-wiersz A. Baranowski „Rozmowa z choinką”- teatrzyk sylwet,
- opowiadanie E. Szelburg-Zarembiny „ Kto pierwszy przybiegł do Betlejem”,
- opowiadania B. Szurowskiej  „Święta w wesołym przedszkolu”,
- „Piosenka na chłodne dni”,
- piosenka „Wesoła choinka”,
- piosenki „Już blisko kolęda”,
- piosenka „Świąteczne aniołki”.

Planujemy:

30.XI- Andrzejki; wróżby i zabawy(prosimy, aby dzieci przyniosły w tym dniu monetę: 5 groszy).
1-2.XII- Zajęcia w ramach programu „Mamo, tato, wolę wodę!”(dzieci ubierają się na niebiesko).
3. XII - Wyjście do kina Światowid; seans wraz z zabawą mikołajkową+przejazd autobusem(18 zł).
4.XII – Udział w mikołajkowych zabawach wraz z kolegami koleżankami z innych grup(dzieci ubierają się na czerwono)
9.XII- Zajęcia w ramach programu Autochodzik: Bądź ostrożny na drodze.
10.XII- Zajęcia integracyjne  z rodzicami.
15.XII- Zajęcia wg innowacji matematycznej „Biedronkowe pierniczki”.
17.XII– Jasełka – uroczystość z rodzicami.

 
LISTOPAD
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"RADY NA JESIENNĄ SZARUGĘ- WESOŁE ZABAWY, CIEKAWE ZAJĘCIA,
ZDROWE NAWYKI"
 

   W listopadzie zastanowimy się jak poradzić sobie z jesienną szarugą,  określimy nasze  jesienne nastroje i poznamy ciekawe zabawy i zajęcia, żeby się nie nudzić w jesienne dni. Zapoznamy  się z jesienno -zimowymi zwyczajami  leśnych zwierząt, będziemy je rozpoznawać , nazywać rośliny, które można spotkać w lesie, dowiemy się które ptaki odlatują z naszego kraju, które pozostają z nami. Piękno i bogactwo lasu pomogą nam przybliżyć spotkania z leśniczym i pracownikiem biblioteki. Zapoznamy się z zasadami Akademii Zdrowego Przedszkolaka, dowiemy się co to jest Piramida Żywienia, i jak aktywność ruchowa i odpowiednie odżywianie wpływa na nasze zdrowie. Poznamy   zawód  stomatologa oraz zasady  prawidłowego  dbania o zęby . A z Kubusiowym Przyjacielem Natury dalej będziemy odkrywać jak żyć zdrowo zgodnie z naturą przyrody.

    Na zajęciach plastycznych stworzymy: „Jesienny deszcz” kompozycję z wyciętych elementów, „Kolorowy las” malowanie farbą palcami, „Wesołą wiewiórkę” z kolorowego papieru (nauczymy się posługiwać nożyczkami), „Zdrowe ciasteczka” ulepione z ciastoliny, „Ubranka na jesienną szarugę” w kolorowe wzorki.

    Będziemy  również uczestniczyć w zajęciach matematycznych, umuzykalniających, ruchowych, terenowych  na świeżym powietrzu. Nauczymy rozpoznawać nasze imiona wg innowacji „Nasz literkowy świat”.

    W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszamy chętnych  rodziców do czytania bajek w każdą środę po drugim śniadaniu. 

Na zajęciach wykorzystamy:

- piosenkę „Zła pogoda”

- piosenka „Wiewióreczka”

- piosenka „Umyj ząbki koteczku”

- piosenka „Zęby Kulfona”

- wiersz J. Porazińskiej  „Dziadzio Mrok”

- wiersz Z. Dąbrowskiej „Pani Jesień”

- wiersz I. Salach „Kto pamięta o zwierzętach”

- wiersz E. Stadtmuller „Kto odlatuje, kto zostaje?”

- wiersz D. Gellner „Ubranka”

- wiersz J. Brzechwy „Natka szczerbatka”

- opowiadanie B. Szelągowskiej „Mieszkańcy lasu przygotowują się do zimy” 

- bajka „Marchewkowe chipsy”

- bajka „Wycieczka do jamy ustnej”

- inscenizacja wg wiersza W. Chotomskiej „Kino w łazience”

Planujemy

2 XI - Spacer  w okolice przedszkola. Obserwacje jesiennego krajobrazu.

9 XI -  Udział w Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości przygotowanej przez grupę Jeżyków.                             

10 XI - Zajęcia edukacyjne prowadzone przez pracownika Biblioteki Pedagogicznej n/t „Las i jego mieszkańcy”.

12 XI -  Zajęcia wg innowacji matematycznej „Jesienna wędrówka Biedroneczki”. 

16 XI - Zajęcia w ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka : W zdrowym ciele , zdrowy duch.

19 XI -  Uroczystość Pasowania na Prawdziwego Przedszkolaka z udziałem zaproszonych rodziców ( prosimy, aby dzieci  w tym dniu przyszły  w stroju galowym 

20 XI - Zajęcia  w ramach Kubusiowych Przyjaciół Natury – Dzień Marchewki.

23 XI -  Zajęcia w ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka: Po co są zęby? (prosimy o przyniesienie przyborów do mycia zębów: szczoteczka, pasta i kubeczek)

24 XI - Spotkanie ze stomatologiem.

27 XI - Spotkanie z leśniczym.

27 XI - Blok Urodzinowy.

 
PAŹDZIERNIK
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"CO ZBIERAMY W SADZIE, W OGRODZIE, W PARKU I W LESIE JESIENIĄ?"
 

    W październiku będziemy poznawać środowisko przyrodnicze i zmiany jakie zachodzą w okresie jesieni. Poznamy popularne owoce i warzywa , które możemy  zebrać w sadzie i w ogrodzie.

    W ramach akcji Akademia Zdrowego Przedszkolaka poznamy smaki różnych warzyw, przyzwyczaimy się do smaku warzyw, które są bardzo zdrowe i niezbędne w codziennej diecie. Stworzymy piękna kompozycję z darów jesieni w kąciku przyrodniczym.

    Dowiemy się co możemy znaleźć w parku i lesie oraz jak niektóre zwierzęta przygotowują się do zimy.

    Na zajęciach plastycznych będziemy rysować kredkami, malować farbami, lepić plasteliną i masa solną, naklejać kolorowe kompozycje w związku z tym powstaną nasze pierwsze twórcze wytwory: kolorowa gruszka, malowane jabłko, warzywna wyklejanka, barwne jesienne listki, ulepione jeżyki, kompozycja ze stempli, udekorowane parasole.

Planujemy:

- 1 X - Spacer w poszukiwaniu drzew owocowych.

- 7 X - Czerwony dzień  z czerwonymi jabłuszkami,

- 9 X -  Jemy sezonowe warzywa i wzmacniamy odporność przed zimą, zajęcia z zakresu Akademia Zdrowego Przedszkolaka.

- 14 X - Podróż do Krainy Liczydełko.

- 20 X - Wycieczka do biblioteki, zapoznanie z miejscem, w którym znajduje się dużo książek. Zwiedzanie biblioteki, oglądanie książek.

- 21 X – Zajęcia integracyjne dla dzieci i rodziców.

- 22 X – Dzień Kubusiowych Przyjaciół Natury.

- 28 X – Bal Jesieni.

     Po drugim śniadaniu będziemy słuchać bajek czytanych przez Panią w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

     Będziemy uczestniczyć w zabawach ruchowych i zajęciach umuzykalniających oraz  bawić się w ogrodzie przedszkolnym.
 

Do przedszkola przyniosę:

- 5 X – rekwizyty, atrybuty, pomoce związane z zawodem policjanta, strażaka, lekarza (jeśli są dostępne w domu)

- 7 X – czerwone jabłuszko

- 9 X - warzywa, które lubię jeść

- 16 X - kolorowe jesienne liście

- 27 X – ziemniaki

     Prosimy o wzbogacanie biedroneczkowego kącika przyrody o jesienny materiał przyrodniczy.

 
 
WRZESIEŃ
 
TEMAT BADAWCZY:
 
"W NASZYM PRZEDSZKOLU JEST WESOŁO, TYLU KOLEGÓW I ZABAWEK WKOŁO"
 

Nadszedł wrzesień. Już czas, żeby zacząć przygodę z przedszkolem. W tym szczególnym miesiącu zapoznamy się z naszymi paniami i rówieśnikami z grupy. Będziemy poznawać pomieszczenia przedszkolne (sala ,łazienka, szatnia) oraz jak się po nich bezpiecznie poruszać. Doskonalić będziemy umiejętność samodzielnego korzystania  z toalety, mycia i wycierania rąk i twarzy;  kulturalnego spożywania posiłków oraz właściwego korzystania  ze sztućców i kubka; spokojnego odpoczynku podczas słuchania bajek i muzyki relaksacyjnej.  Zapoznamy się  z zasadami zgodnej i bezpiecznej zabawy , szanowania zabawek i odkładania ich na wyznaczone miejsce, tworząc Kodeks Biedroneczki Kropeczki. Nauczymy się używania zwrotów grzecznościowych oraz wyrażania słowami własnych potrzeb, myśli i uczuć.

Będziemy uczestniczyć   w zabawach ruchowych i zajęciach umuzykalniających oraz  bawić się w ogrodzie przedszkolnym.

Na zajęciach plastycznych będziemy rysować kredkami, malować farbami, lepić plasteliną , naklejać kolorowe kompozycje w związku z tym powstaną nasze pierwsze twórcze prace.

Planujemy :

18.IX  – Światowy Dzień Przedszkolaka,

21.IX - Spacer w pobliżu przedszkola w ramach akcji „Sprzątanie Świata”.

25.IX - Blok urodzinowy- uroczystość przedszkolna dzieci urodzonych w miesiącu wrześniu.

Na zajęciach wykorzystamy:

- wiersz „Biedroneczki” M. Ściślak

- wiersza „Mam trzy lata”  I. Suchorzewskiej

- wiersz „ Jestem samodzielny” B. Forma

- wiersz „Jesienią w parku” B. Forma

- zabawa dydaktyczna „Nasze zabawki”

- teatrzyk kukiełkowy na podstawie opowiadania I. Salach „Do czego służy”

- opowiadanie  „Nie potrafię” I. Salach

- piosenka  „Jestem sobie biedroneczka”

- piosenka „Mały przedszkolak”

- piosenka „Marsz  dzieci”
 

Do przedszkola przyniosę:

18.X – ulubioną maskotkę

21.X – kolorowe jesienne liście
 

Realizacja projektu „Bezpieczny  El – Przedszkolak”

997 NIEBIESKI TYDZIEŃ   14.IX- 18.IX.

- MODA ODBLASKOWA – zabawy z odblaskami, pokaz mody odblaskowej, dzieci przynoszą w tym dniu dowolne odblaski  - 15.IX

- ZAPINAMY PASY – dzieci przynoszą do przedszkola swoje foteliki samochodowe – 17.IX

- SPOTKANIE Z POLICJANTEM - dzieci w tym dniu przychodzą ubrane na niebiesko – 17.IX

-SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM WORD – 18.IX
 
- ROWERKOLANDIA – dzieci przyjeżdżają do przedszkola na rowerach lub hulajnogach- 18.IX
 

998 CZERWONY TYDZIEŃ

- POUCZAJĄCA BAJKA - "Bolek i Lolek-z ogniem nie ma żartów" – 22.IX

- Kolorowanie rysunku  wozu strażackiego - dzieci w tym dniu przychodzą do przedszkola ubrane na czerwono – 23.IX
 

999 BIAŁY TYDZIEŃ

- ZDROWA ŻYWNOŚĆ - dzieci przynoszą swoje ulubione owoce- pogadanka o zdrowym odżywianiu , wspólna degustacja – 29.IX

- Kolorowanie rysunku sylwety ulubionego owocu - dzieci w tym dniu przychodzą do przedszkola ubrane na biało – 30.IX
 

112  NIEBIESKO-CZERWONO – BIAŁY TYDZIEŃ

- Zabawy tematyczne policjant, dzieci  w tym dniu przychodzą ubrane na niebiesko,

Rozdanie medali -odznak policjanta 6.X

- Zabawy tematyczne strażak, dzieci przychodzą  w tym dniu ubrane na czerwono

Rozdanie medali – odznak strażaka  7.X

- Zabawy tematyczne lekarz, dzieci przychodzą  w tym dniu ubrane na biało

Rozdanie medali – odznak lekarza 8.X


 

 
Wspierane przez Hosting o12.pl
Przedszkole Nr 4
 
2009